Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Rośliny miododajne wieloletnie – jakie wybrać?

27 października 2022 rośliny miododajne wieloletnie

Zastanawiasz się, jakie rośliny miododajne wieloletnie wybrać do swojego ogrodu? Chcesz, aby zapylacze zawitały na Twoim terenie, zapylając Twoje kwiaty? Zobacz propozycje, które dla Ciebie przygotowaliśmy.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • dlaczego powinno się sadzić rośliny miododajne wieloletnie
  • czym jest wydajność miodowa
  • czym jest wydajność pyłkowa
  • jakie byliny miododajne wieloletnie posadzić w swoim ogrodzie

Dlaczego powinno się sadzić rośliny miododajne wieloletnie?

Mówi się, że gdy pszczoły wyginą, kres ludzkości również będzie niedaleko. Dlatego też każdy powinien zadbać o naszą planetę oraz pilnować żywotność owadów zapylających. 

Byliny miododajne przyciągają do siebie motyle, pszczoły i trzmiele, które zapylają w ogrodzie kwiaty już od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni!

Sadzenie roślin miododajnych ma szczególne znaczenie w pszczelarstwie. Dzięki zastosowaniu tej roślinności przyciąga się pszczoły, które wyczuwają zapach niektórych gatunków roślin już nawet z kilkudziesięciu metrów! Byliny te dostarczają owadom nektaru, który pszczoły używają do wytworzenia miodu. Więc, jeśli jest fanem miodu – to już wiesz co posadzić w swoim ogrodzie, aby go nigdy nie zabrakło.

Aby wybrać odpowiednią roślinę miododajną wieloletnią należy zwrócić na jej dwie charakterystyczne wartości, czyli na wydajność miodową oraz pyłkową.

Czym jest wydajność miodowa?

Wydajność miodowa to średnia ilość cukrów, które wydziela jeden kwiat w nektarze X ilość kwiatów, które są wytwarzane przez konkretną roślinę na jednostce powierzchni oraz dodanej wartości 25% wody do cukrów, które podzielone są przez powierzchnię, wyrażonej w kilogramach na hektar.

Mówiąc prościej: wydajność miodowa to ilość miody z właściwie rosnącej rośliny na 1 hektarze.

Czym jest wydajność pyłkowa?

Wydajność pyłkowa to ilość kilogramów pyłku, które mogą zebrać pszczoły z hektara łanu konkretnego gatunku rośliny, przez cały jej okres kwitnienia.

Jakie rośliny miododajne wieloletnie posadzić w swoim ogrodzie?

Poniżej znajduje się listka kilku przykładów bylin miododajnych, które warto posadzić w swoim ogrodzie.

Amorfa zwyczajna

Amorfa zwyczajna to miododajna i wieloletnia roślina krzewiasta, która może osiągnąć nawet 4 metry wysokości. Jak wygląda? Ma złożone liście, które mają długość 30 cm i od spodu są owłosione. Intensywne kwitnięcie tej rośliny rozpoczyna się od czerwca i trwa do lipca. Jest bardzo miododajna. Jej wydajność miodowa wynosi nawet do 80 kilogramów na hektar. Z pewnością więc skusi pszczoły w jej tereny.

Sama uprawa amorfy nie jest ciężka. Rośnie ona na każdym rodzaju gleby, również na suchych!  Zniesie mocne słońce, podmuchy wiatru oraz świetnie poradzi sobie z mrozem. 

Głowaczek olbrzymi

Pędy kwiatostanowe tej rośliny mogą sięgać nawet do 2 metrów wysokości. Głowaczek olbrzymi ma kwiatostany w kolorze cytrynowo-żółtym, które mają średnice ok. 6 cm.

Uprawa tej rośliny miododajnej powinna odbywać się w stanowisku słonecznym lub pół słonecznym, a jego gleba powinna być przepuszczalna. Zaletą głowaczka olbrzymiego jest to, że jest on mrozoodporny!

Jaką wydajność miodową ma głowaczek olbrzymi? Do 100 kilogramów z 1 hektara.

Karagana Syberyjska

Karagana to z pewnością roślina, która słynie z swojego zachwycającego wyglądu. Krzew ten może osiągnąć nawet 4 metry wysokości, a jego gałęzie są pokryte szarozieloną korą. Liście karagany są w kolorze ciemnozielonym oraz mają owalny kształt z ostrym zakończeniem. Kiedy kwitnie ten krzew? Przypada to na okres od maja do czerwca, wytwarzając przy tym piękne, żółte wiązki kwiatów.

Karagana Syberyjska może rosnąć w glebach jałowych, na nieużytkach, w zasolonych glebach, przy drogach – w naprawdę wielu miejscach! Dodatkowo jest mrozoodporna.

Ile wynosi wydajność miodowa tego krzewu? Do 70 kilogramów z 1 hektara.

Jakie inne byliny miododajne warto posadzić w ogrodzie?

Roślin miododajnych jest sporo. Jednak warto tutaj wymienić jeszcze, takie z nich jak: 

  • dyptam,
  • jeżówka,
  • żelaźniak,
  • kosmos czekoladowy,
  • lawenda,
  • floksy,
  • mak,
  • szałwia,
  • złocień.

Kiedyś trawniki były wypełnione wieloma roślinami miododajnymi. Jednak z czasem niestety zaczęto sadzić je coraz rzadziej. Warto więc, kontynuować ich żywotność, gdyż stanowią one nie tylko pożywienie dla niektórych gatunków zwierząt, ale również i schronienie.

Redakcja bezlampowe.pl

Nasz zespół specjalistów zajmuje się pisaniem artykułów dotyczących domu, wnętrz, dekoracji, budownictwa i ogrodu. Jesteśmy pasjonatami projektowania przestrzeni mieszkalnych oraz ekspertami w dziedzinie pielęgnacji ogrodów. Dzielimy się z czytelnikami, praktycznymi poradami dotyczącymi urządzania wnętrz, wyboru materiałów budowlanych oraz technik ogrodniczych, które pomagają w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych miejsc do życia i wypoczynku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

rośliny miododajne wieloletnie
jakie kwiaty do wysokich donic na taras
mały taras przy domu

Jesteś zainteresowany reklamą?