Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Wiosna w ogrodzie – o jakich pracach nie można zapomnieć

31 stycznia 2022 wiosna w ogrodzie


Wiosna w ogrodzie wygląda przepięknie. Pojawiają się pierwsze kwiaty, liście na drzewach, a ogród zaczyna żyć. Jest to również bardzo intensywny czas dla ogrodników, którzy mają wiele pracy do wykonania. Co koniecznie trzeba zrobić wiosną w ogrodzie, by był piękny?

Czas na porządki

Wiosna w ogrodzie to czas pierwszych porządków. Prace należy rozpocząć od usuniecie zeschłych liści, gałązek oraz łodyg bylin. Kolejnym krokiem jest przekopanie ziemi, by usunąć wszystkie chwasty.

Ważne jest również przekopanie ziemi, która znajduje się w pobliżu drzewek. Warto zadbać, by była spulchniona i podlana. Na nowo trzeba ułożyć kopczyki wokół pni.

Ważnym krokiem jest usuniecie zimowej okrywy. Należy to zrobić tuż po ustąpieniu mrozów. Zdejmujemy agrowłókninę, usuwamy kopczyki z ziemi i kory. Prace te najczęściej należy wykonać już pod koniec marca.

Nie znaczy to, że zimowe okrycia z agrowłókniny czy słomy chowamy już na cały sezon. Warto mieć je pod ręką na wypadek przymrozków.

Zobacz także: https://bezlampowe.pl/jak-urzadzic-maly-taras-przy-domu/

Czas na rośliny

Wiosna w ogrodzie to czas przycinania drzewek. Koniecznie trzeba zrobić cięcie prześwietlające, które pobudzi rośliny do wzrostu. Dzięki temu w koronach drzew światło i powietrze będą miały więcej dojścia.

Dokładnie trzeba przyjrzeć się drzewom, czy nie mają chorych pędów. Koniecznie należy je usunąć. Tak samo robimy z gałązkami, które uschły. Należy pamiętać, by nie przycinać krzewów kwitnących wiosną, gdyż usuniemy pędy kwiatowe. Wierzby i forsycje przycinamy dopiero po przekwitnięciu.

Wiosna w ogrodzie to również czas, by zadbać o trawnik. Należy usunąć suchą trawę, liście i filc. Warto również przeprowadzić napowietrzenie trawnika, które spowoduje, że trawa będzie rosła gęsta i piękna. Konieczne jest również uzupełnienie ubytków i dosztukowanie kolejnej trawy.

Nawożenie i sadzenie

Wiosna w ogrodzie to również najlepszy moment by wzbogacić glebę. Warto wykorzystać nawozy bogate w azot, dzięki którym pobudzimy rośliny do wzrostu. Koniecznie trzeba pamiętać, że ważne jest używanie nawozów specjalistycznych przeznaczonych do konkretnych gatunków roślin. To dzięki nim rośliny otrzymają te składniki odżywcze, których najbardziej im brakuje.

Chcąc latem cieszyć się obfitymi plonami wiosną należy zacząć wysiewać nasiona. Robimy rozsady takich warzyw jak brokuły, kalafior, kapusta, por, seler, sałata. Rozsady można wyhodować samemu lub kupić w sklepie ogrodniczym.

Wiosna w ogrodzie to również czas na sadzenie kwiatów. Nasturcje, lewkonie czy maciejki i nagietki będą piękne, gdy właśnie teraz o nie zadbamy.

Redakcja bezlampowe.pl

Nasz zespół specjalistów zajmuje się pisaniem artykułów dotyczących domu, wnętrz, dekoracji, budownictwa i ogrodu. Jesteśmy pasjonatami projektowania przestrzeni mieszkalnych oraz ekspertami w dziedzinie pielęgnacji ogrodów. Dzielimy się z czytelnikami, praktycznymi poradami dotyczącymi urządzania wnętrz, wyboru materiałów budowlanych oraz technik ogrodniczych, które pomagają w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych miejsc do życia i wypoczynku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

rośliny miododajne wieloletnie
jakie kwiaty do wysokich donic na taras
mały taras przy domu

Jesteś zainteresowany reklamą?