bezlampowe.pl

Blog tematyczny o domu, wnętrzach i ogrodzie

Ogród

Jak urządzić mały taras przy domu?

Jak urządzić mały taras przy domu?

Na tarasie spędzamy dużą część letnich dni. Koniecznie trzeba zadbać, by był przyjemny i funkcjonalny. Urządzenie małego tarasu wymaga wielu dobrych i pomysłowych rozwiązań. Jak zaaranżować mały taras przy domu, który będzie elegancki i praktyczny jednocześnie?

Jak wybrać meble na mały taras przy domu?

Meble na taras muszą być wygodne i funkcjonalne. Mały taras przy domu ma bardzo ograniczone możliwości dlatego meble trzeba wybierać bardzo starannie.

Na mały taras przy domu sprawdzą się meble, które są nieduże i zgrabne. Warto skoncentrować się na meblach z technorattanu, który jest odporny na warunki atmosferyczne. Drewniane meble są bardzo eleganckie, a prawidłowo konserwowane mogą służyć długie lata. Wykorzystując miękkie poduchy można stworzyć komfortowe miejsce wypoczynku.

Na mały taras przed domem warto również wybrać meble składane, które będą wyciągane wyłącznie, gdy zajdzie taka potrzeba. Leżaki czy krzesła składane będą uzupełnieniem mebli drewnianych lub z metalu. Siedziska warto uzupełnić niewielkim stolikiem kawowym, na którym można postawić sok czy zimny napój. Jest to wygodne rozwiązanie, które pozwoli ustawić szklankę z napojem, przy każdym siedzisku.

Wybierając meble należy skoncentrować się na tych modelach, które sprawiają wrażenie lekkich i filigranowych. Na małym tarasie przy domu nie sprawdzą się meble duże. Należy unikać nowoczesnych foteli rattanowych czy wygodnych, ale dużych koszy bujanych.

Zobacz także: https://bezlampowe.pl/jakie-kwiaty-do-wysokich-donic-na-taras/

Co zrobić, by taras był estetyczny?

Mały taras przed domem również może wyglądać pięknie. Koniecznie trzeba zatroszczyć się, by obok pasujących mebli na tarasie znalazły się również interesujące dekoracje, które sprawią, że odpoczynek będzie przyjemny.

Nawet gdy roślinność w naszym ogrodzie jest barwna i bogata warto postawić kilka doniczek z kwiatami na tarasie. Na małej powierzchni sprawdzą się rośliny pnące, które ustawione przy ścianie będą zdobiły mury. Można również wykorzystać kwietniki wiszące, które powiesimy na ścianie domu lub na belkach. Dzięki temu girlandy kwiatów będą zdobiły cały taras.

mały taras przy domu

Dekorując mały taras przy domu nie można zapomnieć o roli światła w aranżacji. Warto na tarasie ustawić kilka latarenek, w których znajdą się świece. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie girland świetlnych, które wprowadzą nastrojowe światło na taras. Można powiesić je tuż pod dachem lub na ścianie. Pięknie będą również wyglądały między kwiatami, które będą subtelnie podświetlone. Tak zaaranżowany mały taras przy domu będzie sprzyjał relaksowi zarówno w ciągu dnia, jak i w letnie wieczory.

Czym wyłożyć mały taras przed domem?

Ważną kwestią podczas planowania budowy małego tarasu przed domem jest przeanalizowanie, jakie podłoże będzie tam najodpowiedniejsze. Musi być ono na pewno wytrwałe i wykonane z dobrego materiału, aby warunki atmosferyczne nie miały na niego wpływu.

Częstym wyborem jest położenie kostki brukowej lub betonowej płyty, wykończonej płytkami. Innymi, nie tak popularnymi metodami jest wyłożenie tarasu drewnem, kompozytem lub powłokami nawierzchniowymi.

Wymienione sposoby wypełnienia gruntu różnią się miedzy sobą oczywiście ceną, ale nie tylko. Duży wpływ na wybór ma również ilość czasu, którą poświęca się przy wyłożeniu materiału. Planując mały taras przy domu zadbaj o to, aby prace wykonywała profesjonalna ekipa, która zna się na swoim zawodzie. Dzięki temu unikniesz niepowodzeń i będziesz mógł cieszyć się solidnym miejscem wypoczynku przez długi, długi czas!

Pamiętaj – kładąc podłoże na taras zadbaj o to, aby miało ono ok. 2% spadku od ściany budynku. Dzięki temu dom będzie miał zapewniony odpowiedni odpływ wody opadowej.

Mały taras przy domu – podsumowanie

Podsumowując, planując mały taras przed domem warto poświęcić czas i swoje fundusze. Będzie to miejsce, w którym ty i twoi goście będziecie spędzać mnóstwo czasu, grillując, świętując urodziny i spędzając wspólnie czas. Warto więc, zadbać o dobre wyposażenie i o piękny wygląd tarasu, aby cieszyć się mile spędzonymi chwilami.

Udostępnij