Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak założyć ogród zimowy?

2 marca 2022 zimowy ogród


Ogród zimowy to idealne miejsce odpoczynku. Pięknie również rosną tam rośliny. Jak zaplanować zimowy ogród, by móc w nim spędzać długie godziny?

Odpowiednie miejsce

Najczęściej zimowy ogród powstaje na planie tarasu. Warto jednak pamiętać, że widok z ogrodu zimowego ma bardzo duże znaczenie.

Wybierając miejsca na ogród zimowy warto skoncentrować się na tej części domu, której okna nie wychodzą na ulice. Dzięki temu będzie można cieszyć się nie tylko pięknym widokiem, ale również ciszą i spokojem. Hałasy dobiegające nawet z ruchliwej ulicy będą zminimalizowane.

Wybierając miejsce na ogród zimowy warto zadbać, by było tam dużo słońca. Sprawdza się południowa wystawa. Osoby, które lubią spędzać poranki w zimowym ogrodzie mogą zdecydować się na wystawę wschodnią. Najmniej słońca będzie od strony północnej.

Z jakich materiałów zbudować zimowy ogród?

Konstrukcja ogrodu zimowego najczęściej oparta jest na systemach profili. Mogą to być elementy aluminiowe, które są malowane proszkowo lub anodowane, dzięki temu są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Warto również zwrócić uwagę na profile PCV, które są lekkie, a jednocześnie będą stanowiły mocny trzon konstrukcji.

Ciekawym materiałem jest również drewno. Ma ono właściwości termoizolacyjne i jest wyjątkowo klimatyczne. Drewniany ogród zimowy będzie wyglądał przepięknie.

Bardzo ważnym elementem konstrukcji jest dach. Zimowy ogród powinien mieć dach, który jest ułożony pod kątem do 45º. Dzięki temu śnieg sam się zsunie. Ważne jest, by na dachu były zamontowane rynny, których zadaniem jest odprowadzenie nadmiaru wody spływającej z połaci dachu.

Jak ogrzać ogród zimowy?

Zimowy ogród musi być ogrzany. Dzięki temu nawet w mroźne dni będzie można spędzać w nim przyjemnie czas. Jest to również ważne dla roślin, które zimą mogłyby przemarznąć.

Jednym z coraz częściej wykorzystywanych sposobów ogrzewania ogrodów zimowych są promienie podczerwieni. Ich zaletą jest szybkie i efektywne ogrzewanie miejsca lub osoby. Trzeba pamiętać, że stosując ogrzewanie elektryczne w pierwszej kolejności ogrzewane jest powietrze, które ucieka do góry. Promienniki na podczerwień nie ogrzewają przestrzeni, lecz osoby i przedmioty, dzięki temu utrata ciepła jest znacznie mniejsza.

Często również są wykorzystywane grzejniki kanałowe. Jest to system, który jest w dużej części zamontowany w podłodze. Na zewnątrz są wyłącznie estetyczne grzejniki. Ten rodzaj ogrzewania wymaga dużych prac remontowych. Sprawdza się wyłącznie, gdy jest robiony w trakcie budowy ogrodu zimowego.

Redakcja bezlampowe.pl

Nasz zespół specjalistów zajmuje się pisaniem artykułów dotyczących domu, wnętrz, dekoracji, budownictwa i ogrodu. Jesteśmy pasjonatami projektowania przestrzeni mieszkalnych oraz ekspertami w dziedzinie pielęgnacji ogrodów. Dzielimy się z czytelnikami, praktycznymi poradami dotyczącymi urządzania wnętrz, wyboru materiałów budowlanych oraz technik ogrodniczych, które pomagają w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych miejsc do życia i wypoczynku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

rośliny miododajne wieloletnie
jakie kwiaty do wysokich donic na taras
mały taras przy domu

Jesteś zainteresowany reklamą?