bezlampowe.pl

Blog tematyczny o domu, wnętrzach i ogrodzie

DomWnętrza

Styl loftowy – czym się charakteryzuje?

Styl loftowy – czym się charakteryzuje?

Styl mieszkania lub domu powinien być zgodny nie tylko z obowiązującymi trendami w urządzaniu wnętrz, ale przede wszystkim z gustem i preferencjami domowników. Osoby, które cenią sobie elegancję najlepiej odnajdą się w stylu klasycznym, miłośnicy minimalizmu – w nowoczesnym, a osoby zakochane w klimatach prostoty i industrializmu powinny postawić w swoich czterech kątach na styl loftowy.

Styl loftowy – jak wygląda i jaka jest jego historia?

Styl loftowy ma swoje początki w latach 60. XX wieku, kiedy amerykańscy artyści zaczęli zamieszkiwać w prostych mieszkaniach w miejscach dawnych hal lub magazynów. Wnętrza te charakteryzowały się surowością i jednocześnie funkcjonalnością, bowiem ich mieszkańcy traktowali je jako swoje domy, pracownie oraz miejsca do spotkań ze znajomymi. Współcześnie o stylu loftowym mówi się w kontekście wnętrz o dużej i surowej otwartej przestrzeni, o wysokich sufitach oraz o pomieszczeniach bogatych w dodatki z naturalnego drewna lub metalu, które nierzadko stanowią element konstrukcyjny.

Jakie są cechy charakterystyczne stylu loftowego?

Chcąc urządzić swoje mieszkanie lub dom w stylu loftu, warto postawić na naturalne i surowe wykończenia. Doskonale sprawdzi się do tego cegła, beton architektoniczny oraz naturalne stare drewno. Kompozycja tych materiałów pozwala stworzyć niepowtarzalny klimat, który dopełnić mogą dodatki w czarnym kolorze lub wykonane z miedzi. Wybierając kolory, dobrze postawić na biele oraz jasne szarości. Intensywniejsze barwy przemycić można w cegle lub dodatkach. Aby ocieplić takie wnętrze, warto zdecydować się na zasłony z naturalnych tkanin, np. z lnu. Wykończenie mieszkania lub domu w stylu loftowym nie należy do drogich i skomplikowanych zadań. Kable czy rury mogą pozostać bowiem widoczne, o ile właściciel zadba o ich właściwe wyeksponowanie oraz aranżację przestrzeni.

Jakie meble wybrać, projektując wnętrze w loftowym stylu?

Wybór mebli, które doskonale odnajdą się w stylu loftowym jest bardzo szeroki i zależy w głównej mierze od preferencji i gustu domowników. Warto zadbać, aby meble były funkcjonalne, czyli nie tylko pięknie wyglądały, ale także były wygodne lub stwarzały dodatkowe miejsce do przechowywania. Wybierając meble do loftu, najlepiej postawić na modele wykończone naturalnym drewnem, metalem lub szkłem. Dzięki temu będą idealnie wpasowywały się we wnętrze, nadając mu przy tym nieco lekkości. Niepowtarzalne meble można znaleźć np. na pchlich targach. Taki zakup nie tylko pozwoli na pewne oszczędności, ale doda także artystycznego wyrazu każdemu loftowemu pomieszczeniu.

Styl loftowy to styl, w którym najlepiej odnajdą się miłośnicy dużych i surowych przestrzeni. Podążanie za cechami charakterystycznymi tego stylu, takimi jak zastosowanie naturalnych materiałów, eksponowanie elementów konstrukcyjnych oraz zaplanowanie licznych przeszkleń, pozwoli stworzyć funkcjonalną i modną przestrzeń dla domowników.

Udostępnij