Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Ile kosztuje kierownik budowy? Czy jest on niezbędny?

17 września 2022 ile kosztuje kierownik budowy


Ciężko znaleźć osobę, która nie marzy o zbudowaniu własnego domu. Dlatego warto dowiedzieć się, ile kosztuje kierownik budowy, gdyż jest on niezbędny w celu zbudowania domu. Dowiedz się również o

Czego się dowiesz z tego artykułu?

  • Ile kosztuje kierownik budowy?
  • Jakie obowiązki leżą po stronie kierownika budowy?
  • Ile powinien zarabiać kierownik budowy?
  • Odpowiedzialność prawna kierownika budowy

Zobacz także: https://bezlampowe.pl/dokumenty-do-odbioru-domu/

Ile kosztuje kierownik budowy?

W obecnych czasach wielu przedsiębiorców bądź inwestorów lokuje swój kapitał w nieruchomościach. Do tego trzeba doliczyć przypadki, w których firma stawia na rozwój i stawia własny lokal pod kątem zapotrzebowania swych pracowników. Jeżeli celem jest rozpoczęcie budowania konstrukcji, niezbędne są usługi kierownika budowy. Dlatego wiele osób zastanawia się, z jakim kosztem trzeba się liczyć w przypadku zatrudnienia takiego fachowca. Należy też dowiedzieć się, do czego jest potrzebny i ile kosztuje kierownik budowy. Jeśli budowa domu jednorodzinnego wymaga od nas uprzednio pozwolenia na budowę, naszym obowiązkiem jest ustanowienie kierownika budowy. Dobrze wiedzieć, jakie pełni on funkcje. W praktyce okazuje się, że taka osoba odpowiada za wszystkie prace wykonywane w celu zabudowany danej nieruchomości. Warto dodać, że kierownik budowy powinien zapewnić zgodność realizacji prac z projektem, a także obecnie panującym prawem. Do tego należy doliczyć wymogi techniczne, a dodatkowo rzetelnie udokumentowany cały proces budowy. Powinien to być priorytet.

ile kosztuje kierownik budowy

Ile kosztuję kierownik budowy? Koszt jego zatrudnienia zależy od lokalizacji, a ponadto umowy z inwestorem. Nie wolno również zapomnieć o stopniu skomplikowania konkretnego projektu. Nierzadko ceny zaczynają się od około 1500 złotych. Niekiedy sięgają nawet 8-10 tysięcy. Dlatego widać, że koszt zatrudnienia kierownika budowy jest dość spory.

Zobacz także: https://bezlampowe.pl/czym-jest-stan-deweloperski/

Obowiązki i zarobki kierownika budowy

Warto dowiedzieć się, jakie obowiązki musi spełniać kierownik budowy. Wszystkie informacje na ten temat znajdują się w Prawie budowlanym. Obecne przepisy prawne wskazują na to, że kierownik budowy odpowiedzialny jest za bardzo dużo wszelakich czynności koniecznych jeszcze przed rozpoczęciem budowy obiektu. Warto tutaj przytoczyć między innymi sporządzenie planu bezpieczeństwa, a dodatkowo ochrony zdrowia. Nie wolno również zapomnieć o tym, że kierownik budowy w praktyce odpowiada nie tylko za jego treść, ale również przestrzeganie. Do tego trzeba doliczyć fakt, że podpisuje taki dokument własnoręcznie. Oprócz tego w obowiązki kierownika budowy wchodzi kierowanie budową w sposób zgodny z wcześniej ustalonym projektem. Musi on również wytyczyć geodezyjnie teren, a także zyskać pozwolenie na budowę. Są to priorytety w kwestii zadań kierownika budowy.

Warto również wiedzieć, że w obecnych czasach konieczne jest prowadzenie tak zwanego dziennika budowy, który stanowi jeden z najważniejszych elementów dokumentacji. Trzeba też zdawać sobie sprawę z tego, iż kierownik budowy po zakończeniu prac powinien spisać wszystko w dokumentacji powykonawczej, która jest bardzo istotna. Ponadto pracownik na takim stanowisku musi podporządkować się też wszelkim zaleceniom wpisanym do dziennika budowy przez inspektora nadzoru budowlanego lub samego projektanta.

Lista zadań kierownika budowy jest obszerna, dlatego osoba na takim stanowisku powinna zarabiać dużo. Według wynagrodzenia.pl mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 8 830 PLN brutto. Jednak nie jest to zawsze ta sama kwota. Wynagrodzenie uzależnione jest od stażu pracy kierownika, wielkości firmy, zlecenia, województwa oraz wykształcenia.

Odpowiedzialność prawna kierownika budowy

Gdy kierownik budowy podpisze z inwestorem umowę, obowiązuje go odpowiedzialność prawna, aż do czasu oddania inwestycji. Kiedy inwestor udowodni kierownikowi zaniedbanie pracy może to skutkować odpowiedzialnością prawa karnego, cywilnego lub budowlanego.  Jakie kary mogą spotkać kierownika budowy?

  • upomnienie,
  • upomnienie wraz z koniecznością ponownego podejścia do egzaminu na uprawnienia budowlane,
  • zakaz wykonywania zawodu samodzielnie od roku lub nawet do lat 5. Po czym kierownik musi podejść ponownie do egzaminu na uprawnienia.

Inwestorzy, którzy zauważyli dane zaniedbanie powinni udać się do odpowiedniego wojewody i tam zgłosić dane wydarzenie.

Redakcja bezlampowe.pl

Nasz zespół specjalistów zajmuje się pisaniem artykułów dotyczących domu, wnętrz, dekoracji, budownictwa i ogrodu. Jesteśmy pasjonatami projektowania przestrzeni mieszkalnych oraz ekspertami w dziedzinie pielęgnacji ogrodów. Dzielimy się z czytelnikami, praktycznymi poradami dotyczącymi urządzania wnętrz, wyboru materiałów budowlanych oraz technik ogrodniczych, które pomagają w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych miejsc do życia i wypoczynku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najpopularniejsze pokrycia dachowe
polimid w przemyśle
pompa ciepła

Jesteś zainteresowany reklamą?