Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Czym jest stan deweloperski?

31 stycznia 2022 stan deweloperski


Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że praktycznie każdy inwestor kupujący mieszkanie lub dom zetknął się z pojęciem stan deweloperski – definicja tego wyrazu w najprostszym możliwym ujęciu określa stopień wykończenia budynku. Należy mieć jednak świadomość, że jego znaczenie będzie się różniło w zależności od regionu czy firmy.

Stan deweloperski – definicja

Stan deweloperski – definicja tego terminu nie jest jedna. Przyjmuje się jednak, że jest to określenie stanu wykończenia domu, który dany nabywca odbiera od firmy deweloperskiej. Ponadto poszczególne elementy wykończenia będą uzależnione od zapisów umowy sprzedaży, którą klient będzie podpisywał z deweloperem. Należy mieć świadomość, że dom w stanie deweloperskim powinien mieć m.in. przyłączone media, wstawione drzwi zewnętrzne, wykonane tynki oraz wylewki podłogowe.

Zobacz także: https://bezlampowe.pl/ile-kosztuje-kierownik-budowy/

Dlaczego stan deweloperski jest stanowi deweloperskiemu nierówny?

Jak zostało już wspomniane wcześniej, stan deweloperski jest pojęciem umownym. Oznacza to tym samym, że deweloperzy przyjmuję różne standardy jeżeli chodzi o wykończenie mieszkania lub domu. Doskonałą praktyką jest zatem szczegółowe określenie w umowie stopnia, a także standardu wykończenia domu. Rekomendowane jest również spisanie w umowie listy zastosowanych technologii i materiałów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że deweloperzy coraz częściej oferują domy i mieszkania na sprzedaż w różnych opcjach wykończenia do wyboru. Należy mieć świadomość, że różnią się one od siebie zarówno standardem, jak i kosztami.

stan deweloperski definicja

Można zaobserwować, że z roku na rok coraz popularniejsze jest pojęcie „stan deweloperski podwyższony”. W najprostszym możliwym ujęciu zakłada on wykonanie przez dewelopera dodatkowych prac. Świetnym przykładem może być podłączenie elementów wyposażenia kuchni oraz łazienki. Oczywiście we wspomnianej sytuacji panuje również dowolność. Wszystko zależy od standardów określonej firmy deweloperskiej. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie bardzo dokładne zapoznanie się z zakresem dodatkowych prac. Informacje na ten temat muszą znaleźć się w umowie. Warto pamiętać, że „wykończenie pod klucz” nie jest synonimem stanu deweloperskiego.

Ile kosztuje wykończenie stanu deweloperskiego?

Należy mieć świadomość, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zakup mieszkania lub domu w omawianym stanie deweloperskim będzie wiązała się z koniecznością jego wykończenia. Inwestor musi zatem liczyć się z dodatkowymi kosztami. Z kolei ich wysokość będzie kształtowała się indywidualnie. Ponadto cena wykończenia będzie zależała od tego, czy dana osoba zdecyduje się na jego przeprowadzenie we własnym zakresie. Można również skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych ekip.

Redakcja bezlampowe.pl

Nasz zespół specjalistów zajmuje się pisaniem artykułów dotyczących domu, wnętrz, dekoracji, budownictwa i ogrodu. Jesteśmy pasjonatami projektowania przestrzeni mieszkalnych oraz ekspertami w dziedzinie pielęgnacji ogrodów. Dzielimy się z czytelnikami, praktycznymi poradami dotyczącymi urządzania wnętrz, wyboru materiałów budowlanych oraz technik ogrodniczych, które pomagają w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych miejsc do życia i wypoczynku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kto powinien posprzątać po budowie
Osuszanie ścian
Projekty domów drewnianych

Jesteś zainteresowany reklamą?