Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Kiedy przebudowa domu wymaga zgłoszenia lub pozwolenia?

29 stycznia 2022 przebudowa starego domu

Kiedyś ktoś dostaje w spadku stary dom albo może okazyjnie kupić właśnie taką posiadłość, od razu pojawia się pytanie, czy i w jakim stopniu możliwa jest przebudowa starego domu. Należy pamiętać, że przebudowa to nie zwyczajny remont, ale często prace budowlane, które dotyczą zmian konstrukcyjnych i wymagają odpowiednich zezwoleń.

Przebudowa starego domu – czy warto się w to angażować?

Zawsze na początku warto skorzystać z rad fachowca i poprosić o sporządzenie kosztorysu przebudowy. Trzeba też sprawdzić, czy na pewno możliwe są wszystkie planowane zmiany.

Zmiana układu pomieszczeń zazwyczaj jest możliwa, choć wymaga zmian w instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Inaczej może być z przebudową schodów, czy adaptacją poddasza.

Może okazać się, że strop jest zbyt stary, by zaadaptować strych na pomieszczenia mieszkalne.

Zobacz także: https://bezlampowe.pl/czym-jest-stan-deweloperski/

Kiedy przebudowa domu wymaga zgłoszenia lub pozwolenia?

Prace budowlane wykonywane w ramach przebudowy starego domu zgłasza się w starostwie powiatowym. Zgłoszenia ani pozwolenia nie wymagają remont łazienki, odnowienie ścian i pokrycia schodów.

Żadnych formalności nie wymagają prace remontowe, które nie wpływają na elementy konstrukcyjne budynku czy przegrody zewnętrzne. Można zmieniać położenie ścian działowych, czy wstawiać w nie w dowolnym miejscu drzwi.

Jeśli w wyniku remontu zmienia się kubatura budynku (dobudowa poddasza, zmiana konstrukcji dachu) potrzebne jest pozwolenie. Tak samo należy o nie wystąpić, adaptując piwnicę na pomieszczenia mieszkalne, które wymagają zmian w konstrukcji budynku lub podczas dobudowy garażu.

Jeśli wymieniana jest stolarka drzwiowa i okienna, należy zgłosić ją w wypadku, gdy: zmienia się wielkość okien lub wstawiane są dodatkowe okna i drzwi.

Wiele prac wymaga jedynie zgłoszenia. Należą do nich budowa schodów bez zmiany konstrukcji, adaptacja strychu i piwnicy – również bez zmian konstrukcyjnych.

Szczegółowe informacje można uzyskać we właściwym starostwie powiatowych. W wielu wypadkach wystarcza jedynie wypełnienie jednego wniosku i można rozpoczynać przebudowę.

Przekonanie o tym, że przebudowa starego domu jest tańsza niż wybudowanie nowego domu, bywa mylące. Jeśli okazuje się, że trzeba wymienić wszystkie instalacje (woda wraz z kanalizacją, ogrzewanie, prąd) a do tego położyć nowy dach i wymienić okna, koszty nie będą małe.

W wielu wypadkach ludzie decydują się przebudowę, bo dom, który mają wiąże się dla nich z sentymentalnymi wspomnieniami lub ma unikalny kształt dworku albo jest wpisany do rejestru zabytków.

Redakcja bezlampowe.pl

Nasz zespół specjalistów zajmuje się pisaniem artykułów dotyczących domu, wnętrz, dekoracji, budownictwa i ogrodu. Jesteśmy pasjonatami projektowania przestrzeni mieszkalnych oraz ekspertami w dziedzinie pielęgnacji ogrodów. Dzielimy się z czytelnikami, praktycznymi poradami dotyczącymi urządzania wnętrz, wyboru materiałów budowlanych oraz technik ogrodniczych, które pomagają w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych miejsc do życia i wypoczynku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Najpopularniejsze pokrycia dachowe
polimid w przemyśle
pompa ciepła

Jesteś zainteresowany reklamą?