bezlampowe.pl

Blog tematyczny o domu, wnętrzach i ogrodzie

Budownictwo

Kto powinien posprzątać po budowie?

Kto powinien posprzątać po budowie?

Budowa domu dobiega końca, a Ciebie zaczyna przytłaczać wszechobecny nieporządek na terenie inwestycji? Na pewno zadajesz sobie pytanie, kto powinien posprzątać po budowie. Z jednej strony to Twój teren, z drugiej zaś, to firma budowlana jest winna całego bałaganu na placu. Z poniższego tekstu dowiesz się, kto jest odpowiedzialny za uprzątnięcie terenu budowy.

Praktyczny punkt widzenia

Jak pokazuje praktyka, często firma, której zależy na zdobyciu zlecenia, deklaruje gotowość  posprzątania placu budowy. Tak robi wiele firm działających w sektorze transportu odpadów budowlanych. Przykładem dobrych praktyk jest podejście firmy Reminstal świadczącej usługę wywozu gruzu na terenie Sosnowca — https://reminstal.eu/wywoz-gruzu-sosnowiec/. Firma ustala z inwestorem na samym początku zlecenia, kto ma zająć się transportem odpadów. Dzięki temu nie pojawiają się żadne niejasności, gdy budowa dobiega końca. 

Takie podejście stosuje większość firm budowlanych — wynika to też z faktu, że właściciele firm doskonale zdają sobie sprawę, że prywatni inwestorzy nie wiedzą, w jaki sposób przygotować odpady i dokąd należy je wywieźć. Do tego dochodzi oczywiście brak odpowiedniego sprzętu. 

Co mówią przepisy na temat sprzątania po budowie?

Mimo że temat sprzątania działki po zrealizowanej inwestycji powinien zostać uregulowany między Tobą a wykonawcą, to warto wiedzieć, jak ta kwestia wygląda w świetle prawa. 

Często strony podczas ustalania odpowiedzialności za sprzątanie placu budowy odwołują się do zapisów zawartych w art. 3 ust. 3 ustawy o odpadach. Wynika z nich, że to wykonawca jest właścicielem odpadów. Tym samym to na nim spoczywa odpowiedzialność za posprzątanie działki. 

Zdarza się, że wykonawcy kwestionują ten zapis. Aby oszczędzić sobie nieprzyjemności,  warto inaczej do tego podejść — sporządzić dokładną umowę.

Sprzątanie terenu budowy – warto uregulować w umowie

Jeśli budujesz dom, na pewno podpisujesz umowę z firmą, która realizuje inwestycje. Z tego względu warto jasno zaznaczyć w umowie, która ze stron jest odpowiedzialna za uprzątniecie placu budowy. Takie podejście pozwoli uniknąć spięć między Tobą a wykonawcą. 

Warto, aby zapisy umowy zawierały następujące kwestie: 

  • Jaki dokładnie zakres będzie obejmować sprzątanie?
  • Czy zostanie wywieziony gruz? 
  • Czy czyszczenie obejmuje również wnętrze budynku?
  • W jakim terminie będzie przeprowadzone sprzątanie placu budowy?

Gdy umowa zawiera powyższe informacje, możesz spać spokojnie — rzetelna firma wykona prace porządkowe zgodnie z jej postanowieniami. 

Kto powinien posprzątać po budowie? (podsumowanie)

Wiesz już, jak podejść do kwestii związanych z odpowiedzialnością za sprzątanie terenu budowy. Jeszcze raz podkreślmy — gdy będziesz uczestniczyć w sporządzaniu umowy, upewnij się, że kwestia uprzątnięcia placu budowy została uregulowana stosownymi zapisami.

Materiał zewnętrzny

Udostępnij