Drewniane domy to budynki, które wyróżniają się interesującym wyglądem i wyjątkowym charakterem. Ich wnętrza są niezwykle przytulne i komfortowe, a stworzone z użyciem naturalnych bali – wykazują także korzystny wpływ na zdrowie. W ofercie projektów gotowych Muratora znajdziemy projekty domów drewnianych – szkieletowych oraz ze wspomnianych wcześniej bali. Czym się charakteryzują, jakie są ich zalety oraz na co warto zwrócić uwagę podczas dokonywania wyboru gotowej koncepcji?
Projekty domów drewnianych – najważniejsze cechy
Bierzemy pod uwagę możliwość budowy budynku mieszkalnego w technologii drewnianej? W kolekcji na stronie https://projekty.muratordom.pl/domy/projekty-domow-drewnianych/ znajdziemy kilkaset gotowych projektów domów, przygotowanych w technologii szkieletowej lub z bali. Pierwsza z nich opiera się na drewnianym szkielecie, uzupełnionym o warstwę izolacji z wełny mineralnej oraz wykończonym płytami kartonowo-gipsowymi od wewnątrz, natomiast kantówką lub tynkiem – od zewnątrz. Druga wersja jest wykonywana z grubszych bali stanowiących ściany nośne i niekiedy także działowe – opcjonalnie przygotowywane również w technologii szkieletowej.
Projekty domów drewnianych mogą cechować się różnym metrażem, rozpoczynającym się od 15 m2 i sięgającym blisko 240 m2 – a w konsekwencji odpowiednim dla mniejszej lub większej rodziny. Mogą one posiadać jedną lub dwie kondygnacje, umożliwiając łatwe dopasowanie do preferencji i stylu życia domowników. Dzięki zróżnicowanym wymiarom i geometrii dachu, możemy bez trudu wytypować projekt zgodny z MPZP lub WZ oraz szerokością naszej działki pod budowę. Charakterystyczną cechą domów drewnianych są także okazałe tarasy i oryginalne werandy, które umożliwią nam komfortowy wypoczynek na świeżym powietrzu.
Zalety domów z drewna
Jeżeli zdecydowaliśmy się na wzniesienie domu drewnianego, z pewnością przypadną nam do gustu jego liczne atuty. Jest on znacznie szybszy w realizacji – ilość prac mokrych (m.in. tynkowania czy wylewania stropu) w jego wnętrzu jest znacząco ograniczona, co pozwala na wyeliminowanie przerw technologicznych na schnięcie oraz prowadzenie robót nawet w zimowym sezonie. Popularny „kanadyjczyk” pozostawia nam dużą dowolność podczas wykańczania wnętrz, wyróżniając się wysoką izolacyjnością cieplną i brakiem negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Dom z bali cechuje się natomiast doskonałą trwałością i znaczną izolacyjnością akustyczną, a w jego wnętrzu panuje korzystny dla zdrowia mikroklimat – ograniczający ryzyko rozwoju grzybów czy pleśni.
Jak wybrać najlepszy projekt domu drewnianego?
Aby zakupiony projekt domu drewnianego był dla nas źródłem radości i satysfakcji, przed dokonaniem wyboru, pamiętajmy o kilku ważnych kwestiach. Istotne jest prawidłowe dopasowanie gotowego projektu do zapisów lokalnego prawa oraz wielkości działki pod budowę. Weźmy pod uwagę własne możliwości finansowe oraz oczekiwania dotyczące funkcjonalności budynku. Nie zapominajmy o indywidualnych potrzebach poszczególnych domowników, dobierając metraż wnętrza oraz typ i ilość pomieszczeń do ich wymagań. Pamiętając o tych wskazówkach zyskamy pewność dokonania wyboru najlepszego projektu domu, który pozwoli nam stworzyć komfortową przestrzeń do życia na wiele kolejnych lat.
Szukamy alternatywy dla murowanego budynku mieszkalnego? Weźmy pod uwagę projekty domów drewnianych – czy to z bali, czy wzniesionych w technologii szkieletowej. Są one szybkie w realizacji, a ich wnętrza oferują doskonały komfort i zdrowy mikroklimat – trafiając w gust większości inwestorów planujących budowę.
Zdjęcie: Projekt DL08S – Letnik (rekreacyjny, drewniany) z kolekcji Muratora, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska i arch. Miłosz Lipiński
Tekst sponsorowany: Domy drewniane od MURATORA – projekty.muratordom.pl