Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Akcja malowanie – jak się do tego zabrać?

29 stycznia 2022 przygotowanie ścian do malowania


Zmiana całości wystroju pomieszczenia, remont lub samo odświeżenie koloru? Niezależnie od tego, w jakim celu przemalowujemy ściany, przed rozpoczęciem prac musimy przejść przez kilka bardzo ważnych kroków, bez których efekt nie będzie wystarczająco trwały i estetyczny.

Jak przygotować ściany do malowania

Samo malowanie ścian nie jest trudnym zajęciem, ale proces, który je poprzedza, może już stwarzać niewielkie problemy. Najważniejszym etapem przed malowaniem powinno być dokładne oczyszczenie powierzchni ścian ze starych pokryć malarskich. Bez tego kroku nowa farba może nie mieć odpowiedniej przyczepności i nowe malowanie może okazać się wręcz niemożliwe. Poza pozostałościami poprzednich eksperymentów malarskich na ścianach z czasem pojawiają się też plamy, kurz, zacieki i wszelkie tego typu zanieczyszczenia również mogą spowodować obniżenie przyczepności farby. Poza kurzem czy resztkami starej farby, na ścianach mogą znajdować się także uszczerbki, dziury po wkrętach czy gwoździach i wówczas niezbędne będzie uzupełnianie wszystkich ubytków.

Kiedy ściana jest już odpowiednio oczyszczona i wygładzona, następuje etap zagruntowywania ścian. Jeśli nie zdecydujemy się na gruntowanie przed malowaniem, może okazać się, że ściana będzie chłonąć zbyt duże ilości farby i do równomiernego pokrycia całości będziemy zmuszeni nałożyć kilka warstw.

Jak przygotować się do malowania ścian? Akcesoria

Przygotowanie ścian do malowania to nie tylko czyszczenie, skrobanie, szpachlowanie i gruntowanie. Ważnym krokiem jest dobór i kupno odpowiednich akcesoriów. W zależności od tego, jakich zabiegów będą wymagały nasze ściany, takich narzędzi będziemy potrzebować.
Do wyszlifowania i wygładzenia ścian warto użyć drobnoziarnistego papieru ściernego, a do umycia ścian mydła malarskiego i gąbki. W przypadku, gdy nasze ściany pokryte są tapetą, konieczne jest jej usunięcie. Z pewnością przyda nam się szeroki nóż lub zdzierak rotacyjny, który znacznie ułatwi ten proces. Jeśli zdzieranie starej tapety, okaże się bardziej skomplikowane niż początkowo sądziliśmy, konieczne będzie użycie specjalnego roztworu do usuwania tapet, który skutecznie rozpuszcza klej. Nie zależy również zapominać o zabezpieczeniu specjalną folią podłogi malowanego pomieszczenia, sprzętów, których nie ma możliwości wynieść oraz swoich dłoni odpowiednimi rękawicami.

Kiedy należycie przygotujemy się do malowania ścian, cały proces okaże się dziecinnie prosty, a nawet zachęci nas do zmian w kolejnym pomieszczeniu. Ważne jednak, by trzymać się kilku podstawowych zasad i z pewnością będziemy bardzo zadowoleni z efektu.

Redakcja bezlampowe.pl

Nasz zespół specjalistów zajmuje się pisaniem artykułów dotyczących domu, wnętrz, dekoracji, budownictwa i ogrodu. Jesteśmy pasjonatami projektowania przestrzeni mieszkalnych oraz ekspertami w dziedzinie pielęgnacji ogrodów. Dzielimy się z czytelnikami, praktycznymi poradami dotyczącymi urządzania wnętrz, wyboru materiałów budowlanych oraz technik ogrodniczych, które pomagają w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych miejsc do życia i wypoczynku.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kto powinien posprzątać po budowie
Osuszanie ścian
Projekty domów drewnianych

Jesteś zainteresowany reklamą?