Opłaty roamingowe w roku 2016

Opłaty roamingowe w roku 2016

W 2016 roku nastąpi zmiana za opłaty roamingowe w Unii Europejskiej. Spadek cen będzie drastyczny, za usługi zapłacimy do pięciu razy mniej niż do tej pory. Wraz z końcem kwietnia wszystkie ceny spadną, połączenia będą o czternaście eurocentów tańsze, koszt SMS-ów spadnie do dwóch eurocentów, tańszy będzie również transfer danych. Za przesłanie jednego megabajta informacji zapłacimy piętnaście eurocentów mniej niż do tej pory.

Przy takiej zmianie taryfy za połączenia zagraniczne będziemy płacić około 55 groszy za minutę, co stanowi około siedemdziesięciu procentową obniżkę, podobnie sytuacja ma się z transferem danych, w przypadku wiadomości tekstowych zapłacimy jedną trzecią tego, co do tej pory. Jednak to nie koniec dobrych wiadomości, wakacje w 2016 roku będą ostatnimi, podczas których za połączenia zagranicą zapłacimy więcej niż w kraju. Wraz z wejściem w życie pierwszego czerwca 2017 ustawy „Single Market Telecommunications Regulation” zostanie wprowadzony jednolity rynek dla usług telefonicznych, przez co na terenie całej Unii Europejskiej będziemy za połączenia płacić jak na terenie kraju.

Ustawa ta jest skutkiem inicjatywy Komisji Europejskiej, która rozpoczęła działania mające na celu zniesienie opłat roamingowych już kilka lat temu. Efekty tej pracy są już widoczne, ceny w porównaniu do tych sprzed dziewięciu lat zmalały o około 80 procent. Dla lepszego wizualizowania zmian, które mają miejsce Komisja Europejska posłużyła się przykładem Mistrzostw Świata w piłce nożnej rozegranych dwa lata temu i sześć lat temu. Fani tego sportu w 2014 roku zapłacili dwadzieścia pięć razy mniej za roaming niż cztery lata wcześniej. Kolejnym punktem porównawczym będą rozgrywki Mistrzostw Europy w roku bieżącym.

Najlepiej jednak do zobrazowania zmian posłuży porównanie cen z czerwca 2015 i 2016 roku. I tak pięciokrotne sprawdzenie mapy kosztuje około 75 eurocentów mniej, korzystanie z portali społecznościach przy półgodzinnym dziennym korzystaniu w okresie tygodnia będzie o ponad 5 euro tańsze, podczas pobierania przeciętnej aplikacji zaoszczędzimy również ponad cztery euro. Wszystko to będzie jeszcze tańsze dzięki temu, że Komisja Europejska wypracowała porozumienie z Parlamentem Europejskim. Negocjacje pomiędzy parlamentem a krajami członkowskimi trwały półtora roku jednak ostatecznie udało się osiągnąć porozumienie.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *