Inteligentny dom – komfort, oszczędności i pieniądze

Inteligentny dom – komfort, oszczędności i pieniądze

W ostatnim czasie możemy zauważyć potężny postęp technologiczny. Wszystko idzie w tak dużym tempie do przodu, że bardzo trudno nadążyć za nowinkami technologicznymi. Jeśli chcielibyśmy być na bieżąco, to trzeba by całe dnie przeszukiwać Internet i oglądać telewizję.
Technologia jest w życiu każdego człowieka czy tego chce czy nie. Spotykamy się z nią w szkołach – szczególnie tych wyższych, w pracy, a nawet na ulicy, ponieważ coraz częściej widzimy wszelkiego rodzaju bankomaty i kioski, które są coraz bardziej zaawansowane i wyposażone w panele dotykowe. Okazuje się jednak, że te najbardziej inteligentną możemy spotkać w domu. Mowa tutaj o inteligentnym budynku. Co to takiego i na jakiej zasadzie działa?

Jak to się zaczęło?
Nowoczesne budownictwo a raczej jego rewolucja zaczęła się latach 70. W stanach Zjednoczonych powstał system, który pozwalał na sterowanie wszystkimi urządzeniami w domu. Składał się on z takich elementów, które wymieniały między sobą informacje po to, aby jak najlepiej sterować domem. W zależności od tego jakie ustawienia na paneli posiadamy, możemy w taki sposób zarządzać funkcjami, aby zmniejszyć koszty eksploatacji a także zapewnić sobie wygodę i bezpieczeństwo. Aby móc w tai sposób usprawnić dom, potrzebujemy specjalnej instalacji elektrycznej, która jest dopasowana indywidualnie do każdego domu. System jest złożony z urządzeń wykonawczych czyli sterowników, czujników a także elementów systemowych. Dla naszego oka widoczne są tylko czujniki. Sterowniki oraz elementy systemowe są ukryte.

Symulowanie obecności mieszkańców
Czujniki w razie potrzeby ostrzegają nas przed gazem dymem, po wykryciu wody na posadzce czy uszkodzeniem pralki. Podczas włamania włączają one także alarm, zapalają światła w całym domu , a także wzywają służby. Podczas naszej nieobecności, dom „udaje” że jesteśmy w środku. Steruje on wtedy zasłonami, roletami, a także włącza i wyłącza światło. Jeśli dostaniemy informację, że mają nas odwiedzić znajomi to dom na wizytę przygotujemy w kilka sekund: włączy się oświetlenie podjazdu, otworzy się brama, zaświeci światło w salonie i stworzy odpowiedni klimat, będzie rozbrzmiewać muzyka, a temperatura na zewnątrz przekroczy 20 stopni to otworzą się także drzwi na taras, a w ogrodzie włączy się oświetlenie.

Sprawdź proponowane przez nas rozwiązania dotyczące inteligentnego domu.
zobacz

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *